Nadzemní bazény

Porovnání nejdůležitějších parametrů

Tvar bazénu
kruhové 
 
kruhové 
kruhové 
kruhové 
 
kruhové 
Hloubka
 
 
91 
60 
99 
 
91 
Materiál
 
 
PVC 
plastové 
PVC 
 
 
Objem vody
 
 
8000 l
4500 l
9400 l
 
6600 l
Provedení
nadzemní 
 
nadzemní 
nadzemní 
Nadzemní 
 
nadzemní 
Schůdky
ne 
 
ne 
ne 
ne 
 
ne 
Filtrace
bez filtrace 
 
bez filtrace 
bez filtrace 
bez filtrace 
 
bez filtrace 

Nadzemní bazény jsou v Čechách k vidění vůbec nejčastěji

Je to už klasika na zahradách u rodinných domů nebo poblíž rekreačních chat. Nadzemní bazén není těžké postavit, vyjde poměrně ekonomicky a udělá radost nejen dětem, ale i dospělým. To je hned řada důvodů, proč si jej pořídit. Až přijde zima, dá se vyfouknout nebo rozebrat a nebude s tím příliš práce. Stačí mu pevné podloží a pravidelná údržba. V čem dalším jsou přednosti podobných bazénů? Především jde o výběr na trhu, který je mimořádně pestrý!

Nejrychlejší cesta k pravidelnému letnímu koupání

Když je poměr ceny a výkonu pro mladé rodiny víc než dobrý, určitě není důvod podobný bazén nepořídit, už jen kvůli dětem, které se na něj těší. Často může být už smontovaný dopředu, a pokud není, je jeho instalace otázkou maximálně pár hodin – to u složitějších konstrukcí, ale většinou je hotovo už dříve. Můžete se proto koupat už v den, kdy vám přepravní firma dovezla zásilku, stačí jen pár šikovných rukou. Nadzemní bazény mají ale i určité nevýhody, které je třeba eliminovat nebo se přes ně přenést. Které to jsou?

  • Je zapotřebí stoprocentně rovný povrch, bez nejmenšího zvlnění. Výjimky tu neexistují!
  • Samotný vstup do bazénu nebude tak jednoduchý, protože někdy jsou nutné i schůdky.
  • Většina podobných bazénů se nedá zastřešit, takže jsou určené jen pro letní radovánky.

Pokud tyto tři body nevadí, můžete si pořídit nafukovací nebo laminátový nadzemní bazén klidně ještě dnes. Žádné přelidněné pláže nebo pískovny, vodní ráj si můžete snadno udělat i doma a za zlomek ceny klasické letní dovolené. Počítejte ale s tím, že vydrží maximálně několik let a není to investice do další generace. Nejlevnější modely obvykle vydrží jen jednu sezonu, a to i přesto, že jsou vyrobeny z poměrně kvalitních plastů.

Začněme dětským nafukovacím bazénem…

Nejlevnější varianta, která současně udělá největší radost předškolákům. Je to spíš brouzdaliště než bazén v pravém smyslu slova, to ale dětem určitě nebude vůbec vadit. Jednoduchá údržba, žádné ostré hrany, tudíž maximální bezpečnost provozu, i když zrovna nedáváte moc pozor. Stačí trochu slunce a voda se hned ohřeje, hloubka půl metru je totiž u těchto bazénů pravidlem a průměrem. Připravíte místo, nafouknete, nalijete vodu hadicí a vše je vyřešeno – děti budou přímo zářit štěstím!

Další možností je rodinný nafukovací bazén

Nejen pro malé děti, ale i pro puberťáky nebo oba rodiče. Měkká guma, bez nutností speciálních úprav podloží (musí být jen rovné, ale nepotřebujete nutně pevný beton) a možnost využití více sezon po sobě, pokud se nestane něco opravdu závažného. Určitě se hodí mít po ruce lepící sadu, když dojde k menšímu protržení, protože by jinak odtékala zbytečně voda a do hodiny byste měli po bazénu. Příprava na zimu je jednoduchá, vyfouknout horní límec, vypustit vodu a dát třeba do garáže, kde nebude bazén na očích – až do doby, než bude jaro v plném rozpuku a zase si na něj rádi vzpomeneme…

Pevná konstrukce je praktičtější, ale také dražší

Nahlédněme také do další velké rodiny nadzemních bazénů, které už nemají gumový nafukovací límec, ale jsou konstruovány jako o poznání bytelnější. Ideální pro léto, s podložím, které odolá náporu plísní nebo drobným kamenům. Ocelový plášť, laminát, pevnost a stabilita. A také pár schůdků pro snadnější nastupování, stejně jako nutnost speciálního filtru, který neustále čistí vodu. Provoz je sice trochu dražší než u malých gumových bazénů, ale rozhodně nesáhne do peněženky nijak zvlášť hluboko. Pokud budete pořizovat nadzemní bazén s větším průměrem (např. pět metrů), tak popřemýšlejte nad solárním ohřevem vody, díky kterému budete připraveni koupat se s dětmi už brzy odpoledne a nebude nutné čekat delší dobu, než se slunce konečně pořádně rozpálí.

Když bude kvalitně zastřešen, dá se použít i během zimních měsíců – ale pro tyto účely bude jistě vhodnější popřemýšlet o takzvaných zapuštěných bazénech. Ty nabídnou vysoký uživatelský komfort, ale k jejich stavbě je zapotřebí velký kus plochy kolem domu a vyžadují i značnou péči. Jejich provoz se pak prodraží, ale pokud jste plavci tělem i duší, rozhodně jde o dobrou volbu. Klasický nadzemní bazén by pak byl polovičatým řešením, které by vás dlouhodobě rozhodně neuspokojilo. A jen tak mimochodem, zatímco cenová hladina bazénů, co vypadají spíš jako dětská brouzdaliště, je pár stokorun, nadzemní bazény z kvalitních materiálů obvykle vyjdou už na několik tisíc korun.

Pomohlo vám srovnání?
Hodnoceno 29 hlasy, průměrně 4.7 z 5